Eko-przedszkolak to ja!

Od lutego do grudnia 2010 roku realizowaliśmy projekt „Eko przedszkolak – to ja” dofinansowany w ramach programu Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne (WIE) przez  Biuro Edukacji m.st. Warszawy. Głównym celem projektu było kształtowanie postawy świadomej troski o środowisko w myśl hasła: „Jestem częścią przyrody i czuję się za nią odpowiedzialny” – poprzez praktyczne działania z dziećmi w wieku od trzech do pięciu lat. Zależało nam na rozbudzaniu u dzieci wrażliwości na otaczającą przyrodę i uświadomieniu im, jak ważna jest odpowiedzialność i troska o jej zachowanie, bo ratując przyrodę ratujemy przecież siebie i swoich najbliższych.

W ramach projektu nauczycielki przez cały rok prowadziły eko- zajęcia w grupach oraz organizowały ekologiczne  akcje na terenie  przedszkola: zbiórka baterii, plastikowych nakrętek oraz makulatury. Wiosną nasze przedszkole zorganizowało konkurs „Marzanna – zimowa Panna” dla dzieci i rodziców. Całe rodziny zaangażowały się w przygotowania, czego efektem były piękne kolorowe kukły.

Prowadziliśmy hodowlę kwiatów cebulkowych oraz drobnych warzyw w zielonych ogródkach, w których uczyły się pielęgnować i uprawiać rośliny. W maju byliśmy na wycieczce do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich. Przedszkolaki oglądały bogatą ekspozycję zwierząt, jak również uczestniczyły w warsztatach, zdobywając wiedzę o dalekich podróżach i zwierzętach z Azji, Afryki i Ameryki Południowej  oraz poznając gatunki i życie zwierząt leśnych naszego kraju. Odwiedziliśmy również Ogród botaniczny w Powsinie, gdzie dzieci miały okazję zobaczyć min. roślinność pustynną, owoce cytrusowe i posłuchać wielu ciekawostek o roślinach.

We wrześniu wzięliśmy udział w akcji „Sprzątanie Świata”; porządkując najbliższą okolicę przedszkola oraz zorganizowaliśmy obchody „Dnia Jabłka” poznając różne gatunki jabłek oraz przygotowując samodzielnie dania.
Ważnym elementem, projektu były dwa spektakle dotyczące zachowań proekologicznych; „Sprzątanie lasu”, „Kosmiczne przygody Durmala”. To przedstawienia, które pokazywały dzieciom jak ważne jest dbanie o przyrodę i jak wiele zależy od człowieka.

W październiku pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Ziemi, aby podziwiać ciekawe okazy minerałów i kamieni – naturalne skarby naszej planety oraz wzięliśmy udział w akcji „Ratujmy kasztanowce”.  Celem konkursu dla dzieci i rodziców pt. ,,Coś z niczego – biżuteria dla każdego” było pobudzenie inwencji twórczej i wykonanie biżuterii z wykorzystaniem materiałów wtórnych przez dzieci z pomocą rodziców.

W listopadzie został zorganizowany konkurs dla dzieci i rodziców pt. ,,Fraszka ekologiczna”, którego celem było napisanie fraszki ekologicznej z wykorzystaniem dekoracji przyrodniczej. Starsze dzieci z naszego przedszkola udały się do gospodarstwa edukacyjno – agroturystycznego „Mazowiecki Zaścianek”, gdzie uczestniczyły w bardzo ciekawych zajęciach pt. „Od ziarenka do bochenka”. Poznały historię zbóż i chleba, próbowały swoich sił mieląc ziarna na mąkę w żarnach, oglądały pokaz wyrabiania chleba, a także samodzielnie formowały i piekły chleb. Przedszkolaki wybrały się na przejażdżkę wozem i podziwiały piękne lasy, ciesząc się świeżym powietrzem.

Do przedszkola zaprosiliśmy dietetyczkę, która przeprowadziła warsztaty na temat zdrowego odżywiania oraz opracowała sezonowe jadłospisy. Jednym trakcyjnych elementów tego spotkania było samodzielne przygotowanie zdrowych, owocowych deserów przez dzieci.

Jesienią w naszym przedszkolnym ogrodzie została założona ścieżka ekologiczna, dzięki której dzieci mogą poznawać, a dorośli podziwiać wygląd cisów, modrzewi, krzaków róży, jarzębiny, i innych gatunków roślin. Bezpośrednie obcowanie z naturą i jej pięknem jest istotne dla kształtowania poczucia odpowiedzialności za przyrodę oraz utożsamiania się z nią. Wspólnie z dziećmi i rodzicami stworzyliśmy portfolio z  materiałami przyrodniczymi np. liście, kwiaty.
W grudniu zorganizowaliśmy konkurs dla dzieci i rodziców Pt. „Ozdoby świąteczne” z wykorzystaniem surowców wtórnych.  Zredagowaliśmy i wydaliśmy publikację, „Dekalog małego ekologa””,  owoc rocznej, wspólnej pracy nauczycieli, dzieci, rodziców a także kalendarz z pracami dzieci na 2011 rok.

Realizując projekt osiągnęliśmy zamierzone cele poprzez kształtowanie i rozwijanie w dzieciach umiejętności dostrzegania piękna przyrody, rozumienia zależności człowieka od przyrody, preferowania aktywnych form wypoczynku w bezpośrednim kontakcie i obserwacji przyrody, właściwego reagowania na zachowania niszczące nasze środowisko.

oprac. Magdalena Chełpa

DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU:

Marzec:
1) Rodzinny konkurs “Marzanna”
2) Przeprowadzenie ankiety wśród rodziców dotyczącej
zachowań  proekologicznych.

Kwiecień:
29.04.2010r. – Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu “Marzanna”

Maj:
17.05.2010r. – Wycieczka dla gr. III i IV  do Ogrodu Botanicznego w Powsinie.
26.05.2010r. – Wycieczka dla gr. III i IV do Muzeum Jeździectwa i Łowiectwa.

Wrzesień:
26.09.2010r.-  „Obchody dnia jabłka” – degustacja jabłek pod różnymi postaciami (surówki, soki, sałatki)  działania w każdej grupie wiekowej

Październik:
Przeprowadzenie konkursu dla wszystkich grup wiekowych pt. “Coś z niczego biżuteria dla każdego” z wykorzystaniem materiałów ekologicznych.

Listopad:
8-15.11.2010 r. – Konkurs na fraszkę ekologiczną dla rodziców i dzieci.
29.11.2010r.      – Spotkanie z dietetykiem gr. IV i V – prezentacja i pogadanka na temat prawidłowego odżywiania się; “Zdrowy deser”- przygotowywanie pod okiem dietetyka pożywnego drugiego śniadania.

Grudzień:
02.12.2010r.  – Spektakl teatralny o tematyce proekologicznej pt. “Kosmiczne przygody”
03.12.2010r.  – Spotkanie z dietetykiem gr. I, II i III prezentacja i pogadanka na temat prawidłowego odżywiania się; “Zdrowy deser”- przygotowywanie pod okiem dietetyka pożywnego drugiego śniadania.

 
 
 

kontakt

Przedszkole nr 106

ul. Trocka 4
03-563 Warszawa
tel./fax: (022) 679-67-99
e-mail: sekretariat@przedszkole106.pl
 
 
 
  The administrator needs to log in and select a Google Analytics account.Liczba odsłon: (ostatnie 30 dni)