Komputer w pracy z dziećmi

Wykorzystanie komputera w pracy z dziećmi.

W dobie intensywnego rozwoju techniki komputer stał się narzędziem pracy oraz rozrywki, bez którego nie wyobrażamy sobie już życia. Komputer jest wszędzie i trzeba umieć z niego korzystać.

Dla dzieci w wieku przedszkolnym komputer jest rzeczywistością. To jest ich teraźniejszość i przyszłość.  Dzieci chętnie garną się do pracy przy komputerze oraz są zainteresowane używaniem go przez nauczycieli jako pomocy do zajęć. Kontakt dziecka z komputerem jest nieunikniony. Warto jednak pamiętać, że nie może stać się on jedynym towarzyszem czy wypełniaczem czasu. Zapewne każdy rodzic i nauczyciel ma świadomość, że komputer jest najbardziej atrakcyjnym i najmniej nużącym środkiem dydaktycznym. Mimo powszechności jego użytkowania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Obcowanie ze środkami multimedialnymi ma wiele zalet. Są one doskonałym narzędziem pomagającym w edukacji i rozwoju dziecka. Prawidłowy dobór programów edukacyjnych, może ułatwić dziecku zdobywanie wiedzy i kształtowanie takich umiejętności jak logiczne myślenie, kojarzenie faktów, wytrwałości, cierpliwości, szybkiego i celnego podejmowania decyzji., rozwija spostrzegawczość, zręczność, sprawność manualną, refleks oraz podzielność uwagi. Dotychczas w naszym przedszkolu komputer wykorzystywany był w celu prezentacji filmów dydaktycznych, prowadzenia indywidualnej terapii logopedycznej oraz organizowania zajęć wychowawczo-dydaktycznych z całą grupą. Niebawem w naszej placówce zostanie zainstalowanych 7 komputerów na specjalnych stanowiskach, które będą wykorzystywane do systematycznej pracy z dziećmi.
Zalety komputera w pracy przedszkola:
• kształtuje logiczne myślenie,
• rozwija wyobraźnię przestrzenną,
• pomaga w utrwaleniu kształtu cyfr i liter
• stwarza szerokie możliwości tworzenia pracy plastycznej w/g własnej inwencji,
• rozwija i doskonali percepcje wzrokowo – ruchową (doskonali współdziałanie oka z ręką), • powoduje wyciszenie, większe skupienie uwagi i wzrost motywacji,
• podnosi wiarę we własne możliwości,
• mobilizuje do dłuższego wysiłku do doprowadzenia pracy do końca.

Paulina Zakrzewska

 

 
 
 

kontakt

Przedszkole nr 106

ul. Trocka 4
03-563 Warszawa
tel./fax: (022) 679-67-99
e-mail: sekretariat@przedszkole106.pl
 
 
 
  The administrator needs to log in and select a Google Analytics account.Liczba odsłon: (ostatnie 30 dni)