Optymistyczne przedszkole

Wśród zgiełku codzienności, pośpiechu oraz szarej rzeczywistości coraz trudniej znaleźć nam  powód do uśmiechu i pozytywnych myśli. My, dorośli jesteśmy przemęczeni, zestresowani, a także pełni pesymizmu, w najlepszym przypadku próbujemy realistycznie podchodzić do teraźniejszości. Czasem patrząc na dzieci  zastanawiamy się „skąd w nich tyle radości, energii i optymizmu?” No właśnie – skąd?
Czyżby pozytywne podejście do świata i niczym niezmącona radość były częścią naszego istnienia? Czy tracimy z każdym dniem po szczypcie optymizmu? Jak poradzić sobie z natłokiem zmartwień i smutków? Sprawa jest prosta – trzeba wyzwolić w sobie dziecięcy optymizm i pozytywne myślenie. I choć nam, dorosłym może wydać się to trudne i czasochłonne to nie jest to niemożliwe!
Allan Loy Mc Ginnis powiedział: „Optymiści lepiej się uczą, są zdrowsi, więcej zarabiają, zakładają długotrwałe i szczęśliwe małżeństwa, utrzymują więź ze swoimi dziećmi, a nawet dłużej żyją”.
To  jedno zdanie powinno uświadomić nam wszystkim, jak niewiele wystarcza do szczęścia. W wychowaniu przedszkolnym istotne będzie zatem wychowanie małych optymistów będących otwartymi na świat i innych ludzi oraz świadomymi siebie i własnej wartości. Propozycją godną polecenia jest program autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot pt.„Optymistyczne Przedszkole”.

Nasze Przedszkole przystąpiło do Ogólnopolskiego Programu pt. “OPTYMISTYCZNE PRZEDSZKOLE”, którego autorkami są Irena Dzierzgowska i Mirela Nawrot.

Program ma na celu wychowanie optymisty – teraz dziecka, a w przyszłości człowieka dorosłego, uśmiechniętego, pogodnego, pomysłowego, doskonale radzącego sobie w różnorodnych sytuacjach.

Program skierowany jest do dzieci, nauczycieli i rodziców i składa się z 7 modułów:

– Wychowanie
– Rozwijanie inteligencji wielorakich
– Tworzenie odpowiednich warunków rozwoju dzieci
– Ocena umiejętności dzieci
– Optymistyczni rodzice
– Optymistyczny personel
– Promocja placówki

NASZ HYMN OPTYMISTY

Przedszkolakiem optymistą

Każdy z nas od dziś chce być

Bawić się i wiedzieć wszystko

I z przygodą w zgodzie żyć.

Uśmiechniętym lub wesołym

Przedszkolak każdy może być

Bo uczucia i emocje

Rozpoznawać umie w mig.