Dzielnicowy program ekologiczny

W Przedszkolu 106 ,w nowym roku szkolnym 2017/2018 kontynuowana jest realizacja Dzielnicowego Programu Edukacji Ekologicznej.
Realizujemy działania ,zarówno te, które nie wymagają zaangażowania środków finansowych jak i te, które zostaną przeprowadzone przy wykorzystaniu dofinansowania ze środków budżetowych dzielnicy.
Edukacja ekologiczna stanowi składową część programu wychowawczo-dydaktycznego i realizowana jest wg następujących bloków tematycznych:
• Gospodarka odpadami.
• Opieka nad zwierzętami.
• Ochrona przyrody.
Celem realizacji Programu jest:
• Kształtowanie u dzieci nawyków proekologicznych w życiu codziennym.
• Poznawanie potrzeb zwierząt domowych i dziko żyjących.
• Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za przyrodę.
Działania realizowane w ramach programu to m.in.
1. Uczestnictwo w akcji,,Sprzątanie świata”.
2. Lekcje biblioteczne o tematyce proekologicznej.
3. Teatrzyki i przedstawienia o tematyce proekologicznej.
4. Akcje charytatywne stanowiące wsparcie da zwierząt.
4. Dzień pieczonego ziemniaka.
5. Warsztaty ekologiczne.
6. Dokarmianie ptaków.
Zima jest ciężkim okresem dla ptaków, więc dokarmiamy je.
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przypomina ,że jeśli zdecydujemy się na dokarmianie to musimy robić konsekwentnie do wiosny ,gdyż ptaki przyzwyczajone do pomocy , głodują jeśli jej nie otrzymają.
W dokarmianiu najważniejszy jest rodzaj i jakość pokarmu .
Dlatego zwracamy się z prośbą do rodziców o przynoszenie rożnych ptasich smakołyków Ptaki chętnie zjadają: ziarno( pszenica, proso, owies, słonecznik łuskany),drobne kasze , płatki zbożowe, suszone owoce aronii, bzu czarnego, jarzębiny a jeśli pieczywo to białe, czerstwe pokrojone w kostkę.
Dzieci uczestnicząc w tych działaniach dowiedzą się czym się żywią ptaki , poznają zasady właściwego dokarmiania ich oraz zrozumieją współzależność zachodzącą między środowiskiem a człowiekiem.
7. Obchody Dnia Ziemi, Dnia Drzewa, Dnia Ptaków, Dnia Morza, Polskiej Niezapominajki, Dnia Bociana i wielu innych.
8. Wycieczki i spacery plenerowe.
9. Imprezy plenerowe.
10. Prace w ogrodzie przedszkolnym.
11. Udział w konkursach i przeglądach ekologicznych.